,,Mami, můžu si hrát s plastelínou?“
,,Víš co, doma raději ne, ať to není všude….“.
Vždycky mi je to tak líto, když vidím jak moc děti baví práce s plastelínou a doma si s ní hrát nemohou. Prvním důvodem je hlavně nepořádek, protože rodiče mají strach, že se plastelína zašlape do koberce nebo budou mastné fleky na stěně.
Ráda bych vám ukázala, že plastelína nemusí být strašák domácnosti a tak jsem natočila videa, která se pro vás mohou stát inspirací, jak na to, aby si děti mohly hrát s plastelínou také doma.
Co je tedy potřeba udělat, aby to šlo bez stresu, křiku a nepořádku?
Je spoustu aktivit s plastelínou, díky kterým si vaše děti posílí jemnou motoriku, kreativitu nebo fantazii.
Aby vše probíhalo hladce potřebujeme PRAVIDLA pro práci.
Do pravidel spadá:
Plastelína od doby mého dětství (a myslím, že nejsem ještě až tak stará) dost pokročila. Existuje spoustu druhů plastelín od levnějších až po ty více drahé, které už jsou vyrobeny například z přírodních materiálů a nezatěžují tak životní prostředí.
Velmi známa je PlayDoh Plastelína, kterou seženeme prakticky kdekoliv. Už na první dotek vás uvede z omylu, že plastelína musí být mastná a lepkavá.
Její velkou výhodou je, že ztvrdne pokud není uzavřená a tak jí pak lehce vysajete nebo zametete. 🙂
Další plastelína, se kterou jsem měla možnost pracovat je MESSI Modelína (https://www.messyplay.cz/).
Tato modelína je certifikovaná pro děti od 1 roku, je voňavá, veganská a vyrobená v ČR.
Poslední plastelína, kterou bych doporučila je Knetä.
Knetä je německý trend veganské modelíny určené pro děti již od 1 roku. Konzistence modelíny je dokonale přizpůsobena právě takto malým ručkám. Modelína není příliš měkká, ani příliš tvrdá. Je šetrná k jemné dětské pokožce. (https://www.lolistore.cz/znacka/119-kneta)
Sliz už je na lepivost náročnější, proto je potřeba odzkoušet si zvládání pravidel s dětmi, nejprve na plastelíně a pak plynuje přejít ke slizu.
Ačkoliv se sliz může zdát nám dospělákům nechutný, děti ho milují.
Pojďme v něm tedy najít výhody. Je to výborná ANTISTRESOVÁ POMŮCKA. Díky mačkání a trhání se dítěti uvolňuje přebytečná energie a dítě jí může vložit do této pomůcky.
Díky zklidnění je dítě schopno reálně a racionálně jednat a přemýšlet. Velmi doporučuji při afektech, emočních a vypjatých situacích.
Ono dát dítěti sliz nebo plastelínu, aby se vyvztekalo není řešení. Proto jsem popsala své zkušenosti z mými i dětskými emočními výbuchy v e-Booku Cesta k dětskému úsměvu, kde jsem popsala svoje chyby, svůj problém s emocemi, důvody proč je důležité s nimi pracovat a 5+1 tip jak se v těchto situacích chovat. 🙂
Ráda bych vám také poskytla další nápady, jak s plastelínou pracovat a tím rozvíjet schopnosti vašich dětí na maximum.
Toto je jen hrstka toho co se dá všechno z plastelínou dělat.
Těšte se na to co vymyslíte vy nebo vaše děti. 🙂
Vytvořte si herní listy—> nakreslete žábu a několik much okolo ní. Při tvoření herních listů si klidně dejte záležet a pracujte s vodovými nebo temperovými barvami. Každý hráč si tvoří svoje pracovní listy.
Každý hráč si vezme kuličku plastelíny a podle toho, kolik vykoulí na kostce tak chytne (zalepí plastelínou) much.
Děti si tak trénují jemnou motoriku, díky trhání plastelíny, počítání a soustředění. Vyhrává ten, kdo první pochytá všechny mouchy!