8 benefitů deštivé procházky s dětmi

,,Venku prší, dneska ven nepůjdeme.“.

,,Tak ho netahej ven, když je tam sychravo. Ať není nemocný.“.

Když byla Anička malá, musely jsme chodit ven za každého počasí. Máme totiž pejska, který potřebuje venčit a to mě naučilo, najít si benefity také s deštivém počasí.

Chápu váš postoj nejít ven. Nechce se vám, musíte se oblékat na pobyt venku, který bude trvat pouze 15 minut, protože to je přesně ta doba, kdy dítě bude skrz na skrz mokré :-).

Nebýt asi našeho psa, taky bychom nechodily.

A pak jsem nastoupila do školky, kde se ven chodí za každého počasí. Otrava. Obléknout 18 dětí, být venku 20 minut, poslouchat kňourání a……..a pak vidíme kaluže, kapky na listech a vymyslíme nějakou hru s vodou a najednou přijde úsměv.

Ráda bych vás seznámila s 8 benefity, proč je pobyt venku v dešti skvělý a prospěšný :-).

1. Zlepšení imunity 🛡️

Pravidelný pobyt venku za každého počasí, včetně deště, může pomoci posílit imunitní systém dětí. Vystavení různým povětrnostním podmínkám stimuluje tělo, aby se lépe adaptovalo na změny prostředí.

2. Podpora kreativity a fantazie 🎨

Deštivé počasí nabízí dětem jinou perspektivu ke hře. Bláto, louže a dešťové kapky podněcují kreativitu. Děti mohou tvořit z bahna, stavět přehrady nebo sledovat, jak voda proudí.

3. Rozvoj motorických dovedností 🤸‍♀️

Skákání přes louže, běhání po mokré trávě nebo udržování rovnováhy na kluzkých površích pomáhá rozvíjet koordinaci a rovnováhu. To podporuje jak jemnou, tak hrubou motoriku.

4. Lepší spojení s přírodou 🌧️🌿

Pobyt venku za deště dává dětem hlubší povědomí o přírodních cyklech a ukazuje, že příroda je krásná a zajímavá za každého počasí. To může posilovat pozitivní vztah k přírodě.

5. Sociální dovednosti a spolupráce 🤝

I když se může zdát, že déšť je ponurý, pro mnoho dětí je hra v dešti zábavná a vzrušující. Pobyt venku pomáhá uvolňovat endorfiny, což přispívá k lepší náladě a snižuje stres. Zvuk deště může mít uklidňující účinky.

7. Budování odolnosti a schopnosti přizpůsobit se 💪

Tím, že děti tráví čas venku za nepříznivých podmínek, se učí zvládat různé situace a nepříjemnosti. Pomáhá to rozvíjet jejich schopnost přizpůsobit se a nebát se obtíží.

8. Zlepšení kvality spánku 💤

Pobyt na čerstvém vzduchu, fyzická aktivita a vliv přírodních podmínek, jako je déšť, mohou přispět k lepší kvalitě spánku. Děti jsou po takovém dni příjemně unavené.

A nezapomeňte, že…

Hra venku v dešti je bezpečná, pokud jsou děti vhodně oblečené (nepromokavé oblečení, gumáky 🥾) a rodiče dohlédnou, aby nebyly příliš dlouho mokré a promrzlé.

Užívejte deště na maximum.

A protože jste skvělí, překonali sami sebe a už se chystáte na procházku v dešti, přidám několik tipů, jak si procházku v dešti užít ještě víc.

Hledání předmětů v kaluži

Do kaluže naházejte několik předmětů, které děti loví rukama nebo sítkem( použít můžete cedník, sítko na čaj, sítko na lovení rybek – pokud máte rybku jako my :-)).

Stavitelem 100x jinak.

Vezměte si ven traktor, nákladní auto, lopatku a kyblík. Nechte děti, aby nakládali, přelévaly, vozili materiál tam a zpět.

Pouštíme lodičky

Již doma se pokuste, spolu s dítětem, postavit loďku z papíru. Pak nechte dítě loďku poslat po kaluži. Doporučuji si vyrobit lodiček více, aby děti nebyly zklamané z prvního potopení Titaniku :-).

Skoky v kaluži

Typická a nejvíce oblíbená zábava děti. A co se takhle přidat k nim? Vezměte si gumáky a hurá na to. Během skoků trénujete hrubou motoriku a zlepšujete si náladu :-).

Jděte do hloubky.

Na různě hlubokých kalužích zkoumejte jejich hloubku a vysvětlete dětem rozdíl mezi hloubkou a výškou.

Manipulace s deštníkem

Jak tn deštník funguje? Děti se naučí manipulaci s deštníkem, držení, otvírání, zavírání. Deštník je také kouzelný prostor, kde slyšíte bubnovat kapky na něj. Dítě tam můžete vyzvat k absolutnímu tichu a poslechu dešťových kapek. Věděli jste, že to je skvělá forma zklidňujícího cvičení? 😉

Hledejte kapky vody

Při dešti najdete kapky skoro všude. Nechte děti kapky přenášet na prstík a zkoumat jejich tvar, strukturu, odlesky. Kolik kapek najdeš a kolik najdu já? 🙂

A kolik mm dneska napršelo?

Pro děti a vás rodiče, kteří se zajímáte o vědu ,přírodu a zajímavosti ohledně světa, je tenhle nápad ideální. Sledujte kolik napršelo. Na balkon nebo někde venku umístěte odměrku z kuchyně nebo jinou nádobu s ryskou. (Možnost je, že si tam poté domalujete a změříte hladinu pravítkem).

Jděte do toho po…nohách!

A pro vás odvážné, kteří se nebojíte nachlazení a špíny a chcete, aby vaše dítko zažilo zábavu úplně s jiné perspektivy, je zde procházka přes kaluže a v blátě na boso. Doporučuji tuto zábavu řadit do jarního, letního a teplého podzimního období. Děti si zábavu užijí opravdu na plno a po ní je jednoduše opláchnete vodou.

V bahně můžete také hledat zakopané předměty nebo poklad, můžete zkusit rýžovat kamínky nebo zkusit využít bahno jako modelínu. 🙂

A tak hurá ven!

Takže příště, až začne pršet a vy začnete mít hlavě myšlenky ,,Co s těmi dětmi budu dneska dělat? Celý den doma—> POMOC!“, tak tady najdete inspiraci a připomenutí, proč déšť není nepřítel, ale kamarád!

Mějte krásné dny – za každého počasí!

A pokud vás zajímají nápady na zábavu, díky, které se i učíme tak…

Tak si přečtěte e-Book ZDARMA Vaše první společná kouzla, kde najdete několik tipů a inspiraci na zábavu, která je jiná, efektivní, účelná a hlavně…děti bude bavit 🙂

Niki z KD

Jsem speciální pedagog, učitelka v mateřské škole a maminka dvou dětí. Učím rodiče komunikovat a pracovat s dětmi láskyplně, s respektem a kreativitou.Více v e-Booku zde----
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Montessori pedagogika u vás doma v několika kouzlech.

    Práce s dětmi dává smysl pokud víš jak s nimi komunikovat, trávit čas a vytvářet zdravé vztahy. Změň zažité vzorce starší generace!

  • Potkáme se na Facebooku:
  • Nejnovější články
  • Kategorie